Netradiční použití LaTeXu – sazba Sudoku

Tento příspěvek je již více než dva roky starý.
Informace v něm obsažené, již nemusí být relevantní.

Na úvod bych rád podotkl, že tento článek je určen především uživatelům se základní znalostí prostředí LaTeX a tedy není jeho cílem vysvětlovat, některé základní konstrukce při tvorbě dokumentu. Dále je potřeba říci, že uvedený postup funguje s využitím distribuce TeX Live a v prostředí Linuxu. Nicméně TeX Live je dostupný i pro Windows, takže je možné do jisté míry předpokládat funkčnost i v tomto OS.

sudokuPro možnost sazby Sudoku je potřeba stáhnout sadu maker dostupných ze stránek CTAN. Archiv obsahuje pět souborů. Kromě klasického readme a souboru s výčtem změn od poslední verze obsahuje archiv také dokumentaci ve formátu PDF a dva instalační soubory. Příkazem latex sudoku.ins se v aktuálním adresáři vytvoří soubor sudoku.sty, který je potřeba nakopírovat do místa instalace distribuce TeX Live, konkrétně do adresáře tex. Příkazem latex sudoku.dtx je možno opět vygenerovat již zmiňovanou dokumentaci. Nyní bychom tedy měli mít vše připravené pro sazbu Sudoku.

Samotná sazba již pak není nic složitého, komu by snad nestačil obrázek, může si počíst v dokumentaci ;-). Pro pořádek ještě přiložím zdrojový soubor TEX i vygenerované PDF.

Žádné komentáře

Komentujte jako první!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*